Estée Lauder ujawniła 440 milionów rekordów w bazie danych, która pozostała dostępna bez odpowiedniej ochrony dla wszystkich korzystających z Internetu. Estée Lauder ma siedzibę w Nowym Jorku w sercu Manhattanu w Polsce w sercu Warszawskiego Mordoru. Sprzedaje produkty kosmetyczne w ponad 135 krajach. Jest właścicielem wielu marek o międzynarodowej renomie. Założona została w 1946 roku.

Natomiast w 2020 roku 400 336 852 rekordów zostało przypadkowo udostępnionych w Internecie, w tym dane zawierające dużą liczbę adresów e-mail w każdym dokumencie. Udostępnioną dla wszystkich bazę danych odkrył 30 stycznia Jeremiasz Fowler, który próbował skontaktować się z Estée Lauder natychmiast po zidentyfikowaniu adresów e-mail użytkowników w bazie danych. Według Fowlera ujawnione dane zawierały adresy e-mail użytkowników w postaci zwykłego tekstu oraz wewnętrzne adresy e-mail z domeny estee.com. Dodatkowo były logi produkcji, audytu, błędów, CMS i oprogramowania pośredniego, które były szeroko dostępne dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. W bazie danych znaleziono również odniesienia do raportów i innych dokumentów wewnętrznych. Ujawniono również szczegóły, takie jak adresy IP, porty, ścieżki i szczegóły przechowywania, potencjalnie zapewniając cyberprzestępcom głębszy dostęp do sieci firmy.

Fowler, który twierdzi, że baza danych została już zabezpieczona przed dalszym badaniem, uważa, że nie udostępniono danych dotyczące płatności ani poufnych informacji pracowników.

Badacz nie był w stanie ustalić liczby adresów e-mail użytkowników ujawnionych w bazie danych i czasu, przez jaki dane były widoczne w Internecie. Nie jest również jasne, kto i w jaki sposób udostępnił dane.

Podziel się z innymi tym artykułem!