McAfee ponownie zmienia właścicieli. Transakcja jest warta 4 miliardy dolarów i obejmuje sprzedaż jednostki biznesowej. McAfee wczoraj ogłosił, że sprzedaje swoje aktywa Symphony Technology Group (STG), firmie private equity, która jest również właścicielem innego giganta RSA.

Decyzja o rezygnacji z działalności korporacyjnej jest następstwem podobnego posunięcia tradycyjnego rywala firmy McAfee, czyli Symantec, który sprzedał swoją jednostkę korporacyjną i zmienił nazwę na markę zabezpieczeń konsumenckich NortonLifeLock.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Broadcom za 10,7 mld dol. kupił dział enterprise Symanteca. Uzyskał również prawa do marki jednego z liderów rynku bezpieczeństwa cyfrowego.
Wskutek sprzedaży samodzielność uzyskał biznes konsumencki Symanteca, który funkcjonuje pod nazwą NortonLifeLock. Obie części generowały mniej więcej po połowie obrotów firmy (ok. 2,5 mld dol. rocznie- dane za CRN z 2019). Natomiast znaczną większość zysków – ok. 90 proc. generował segment konsumencki.

Mówiło się wówczas, że Broadcom „buduje jedną z wiodących firm infrastrukturalnych na świecie”. Producent czipów przejął najpierw CA Technologies. Tak więc Symantec dołączył do i tak pokaźnej oferty oprogramowania. Strategią nowego właściciela było zwiększenie inwestycji w produkty do ochrony punktów końcowych, sieci oraz w DLP. Z zapowiedzi po połączeniu wynikało, że planowane były cięcia. Broadcom liczył na synergie kosztowe w kwocie 1 mld dol.

Oferta NortonLifeLock miała trafić do konsumentów i małych firm. Oczywiście po przejściu restrukturyzacji.

Securityweek informuje, że podobnie jak wcześniej Symantec, McAfee planuje zmienić nazwę. Co zapowiada na później prezes i dyrektor generalny Peter Leav: „Ta transakcja pozwoli naszej firmie skupić się wyłącznie na działalności konsumenckiej i przyspieszyć naszą strategię bycia liderem w dziedzinie bezpieczeństwa osobistego konsumentów”.

Leav określił STG jako właściwego partnera do dalszego wzmacniania biznesu McAfee i powiedział, że ostatnia sprzedaż jest „świadectwem wiodących w branży rozwiązań firmy, a przede wszystkim wyjątkowego wkładu naszych pracowników”.

Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta do końca 2021 r., Z zastrzeżeniem zwyczajowych zgód organów regulacyjnych i warunków zamknięcia.

McAfee powiedział, że jego biznes korporacyjny jest popularny wśród firm z listy Fortune 100 na całym świecie, przynosząc około 1,3 miliarda dolarów dochodu netto w roku podatkowym 2020.

W październiku ubiegłego roku firma McAfee określiła warunki pierwszej oferty publicznej (IPO), ogłaszając, że oferuje około 31 milionów własnych akcji.

Firma ujawniła w formularzu złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że oferuje łącznie 37 milionów akcji, w tym około 6 milionów od akcjonariuszy. McAfee twierdzi, że nie uzyska żadnych wpływów ze sprzedaży udziałów akcjonariuszy.

To kolejna zmiana właścicielska po tym jak McAfee został przejęty przez Intel w 2010 roku za 7,68 miliarda dolarów, a w 2014 roku producent chipów ogłosił, że McAfee zostanie Intel Security. W 2016 roku Intel zdecydował, że McAfee ponownie stanie się niezależną firmą po przejęciu przez TPG Capital 51% udziałów.

Firma McAfee twierdzi, że jej produkty chronią ponad 600 milionów urządzeń, a z jej rozwiązań korzystaja wiele z największych firm. Przychody netto wzrosły z 1,9 mld USD w 2011 r. Do 2,6 mld USD w 2019 r. W pierwszej połowie 2020 r. Odnotowała przychód netto w wysokości 1,4 mld USD i dochód netto w wysokości 31 mln USD.

Podziel się z innymi tym artykułem!