Tydzień bez wycieku tygodniem straconym – rekordowa kara GDPR dla British Airways?

Jak informuje Zdnet, British Airways stoi przed perspektywą potężnej kary – 183,4 miliona funtów grzywny po cyberataku przeciwko swoim systemom w zeszłym roku.

Proponowana rekordowa kara od Biura Komisarza ds. Informacji wynika z naruszenia danych, które prawdopodobnie miało wpływ na setki tysięcy klientów, którzy korzystali ze strony British Airways w okresie od kwietnia do czerwca 2018 r. Naruszenie ujawniono we wrześniu.

Ten incydent częściowo wiązał się z przekierowaniem ruchu użytkowników na stronę British Airways do fałszywej strony, a dane osobowe około 500 000 klientów zostały zebrane przez atakujących.

ICO ogłosiło zamiar orzeczenia grzywny w ramach ogólnego prawodawstwa dotyczącego ochrony danych, unijnych przepisów o ochronie danych, które zostały wprowadzone w maju ubiegłego roku, – ta kwota będzie największą karą wydaną w ramach rozporządzenia o ochronie danych.

Dane osobowe klientów i dane karty kredytowej zostały skradzione przez operację cyberprzestępczą znaną jako Magecart. Grupa hakerska znana jest z łamania sklepów internetowych i ukrywania kodu JavaScript, który kradnie informacje o kartach kredytowych wprowadzone na stronach sklepu.

Po „obszernym dochodzeniu”, ICO doszła do wniosku, że informacje zostały naruszone przez „złe ustalenia bezpieczeństwa” w British Airways. Odnosi się to do bezpieczeństwa przy logowaniu, karcie płatniczej i szczegółach rezerwacji podróży, a także danych dotyczących nazwiska i adresu.


Ile prądu zużywa Bitcoin?

Na Uniwesytecie Cambirge został stworzony Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Ranking ma uświadomić nam, jak wiele energii zużywa się, aby utrzymać sieć tworzącą kryptowalutę- bitcoin. Na specjalnie otwartej stronie internetowej prezentują oni aktualizowane na bieżąco zużycie energii elektrycznej przez bitcoina. Naukowcy następnie przeliczają je na skalę roczną i porównują ze zużyciem dla… najbardziej prądożernych krajów świata.
Według najnowszych wyliczeń specjalistów z Cambridge bitcoin zużywa rocznie dokładnie 59,19 TWh (terawatogodzin) energii elektrycznej. Więcej niż Kuwejt i Szwajcaria.


Przeszło 30 000 mutacji Emoteta

Pisaliśmy już o tym, ale skala ataków ciągle się zwiększa – Trojan Emotet jest jednym z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla firm. Uniwersalna broń cyberprzestępców najczęściej wykorzystywana do ukierunkowanego szpiegostwa w firmach. Po początkowej infekcji wykorzystuje się kolejne złośliwe oprogramowanie, takie jak Trickbot lub Ryuk ransomware. Tylko w pierwszej połowie 2019 r. Eksperci ds. Bezpieczeństwa z G-DATA zarejestrowali ponad 33 000 wariantów złośliwego oprogramowania – więcej niż w całym 2018 r. Przestępcy zmieniają swoje złośliwe oprogramowanie w coraz krótszych odstępach czasu. W ubiegłym roku G-DATA zaobserwowało około 28 000 wersji złośliwego oprogramowania – średnio około 70 wersji dziennie!!!

Podziel się z innymi tym artykułem!