Trzy lata NO MORE RANSOMWARE

Właśnie minęło 3 lata od uruchomienia zacnej inicjatywy. Witryny NO MORE RANSOMWARE. Portal, pierwotnie wydany w języku angielskim, jest obecnie dostępny w 35 innych językach. Język angielski, koreański, holenderski, rosyjski i portugalski jako top 5 języków, a następnie francuski, chiński, niemiecki, hiszpański i włoski, reprezentuje globalny charakter strony. Jest to pierwsze tego typu partnerstwo publiczno-prywatne oferujące ofiarom oprogramowania ransomware alternatywę dla płacenia okupu. 42 organy ścigania, 5 agencji UE i 101 podmiotów publicznych i prywatnych dołączyły do tej inicjatywy. Portal pomógł ponad 200 000 ofiarom ransomware odzyskać swoje pliki bezpłatnie od czasu pierwszego uruchomienia w lipcu 2016 r. Z 14 nowymi narzędziami dodanymi w 2019 r. Portal może teraz odszyfrować 109 różnych typów infekcji ransomware – liczba ta stale rośnie.


14 sztabek złota za kasę z cyberataku

Tyle złota kupili cyberprzestępcy za ponad 700 tysięcy złotych ukradzionych po ataku na konto/ konta (?) w jednym z banków. Aresztowanych jest trzech. Wszyscy to mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku od 26 do 29 lat. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Liczba tygodnia 12

Ponoć tyle właśnie codziennie jest prób wyłudzeń kredytów na cudze dokumenty w Polce: Jak podaje Związek Banków Polskich w II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych. Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. 9 prób wyłudzeń przekraczało kwotę 1 miliona zł, z czego największa dotyczyła 20 mln. zł i miała miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Podziel się z innymi tym artykułem!