Jeśli od czasu do czasu jesteś zasypywany nieznanymi połączeniami, które wyglądają dziwnie i pochodzą z zagranicy, lepiej ich nie odbierać, a już na pewno nie oddzwaniać, bo słono to może kosztować.


Co to jest Spamcall?

O problemie pisaliśmy na Kapitanie Hack’u tutaj. Jak sama nazwa wskazuje, są to połączenia telefoniczne traktowane podobnie jak w przypadku maili jako spam. Lecz w tym przypadku narażają użytkownika na dodatkowy koszt, jeżeli odbierze lub oddzwoni. Dodatkowo przestępcy wysyłają celowo sygnał rozłączenia, żeby rozmówca myślał, że się rozłączył, a połączenie nadal trwa i w tle odbywa się naliczanie sporej kwoty. Odebranie połączenia może kosztować nas np. w roamingu. Niestety problem spamerskich połączeń z zagranicy często powraca i pojawiają się nowe, wyszukane numery. Jeśli nie oczekujesz lub nie spodziewasz się połączenia z danego kraju, lepiej go nie odbieraj i sprawdź w Internecie, czy z tego numeru były realizowane połączenia do kogoś innego.
W Internecie znaleźliśmy świetną stronę www.spamcalls.net ,na której możesz sprawdzić czy inni użytkownicy borykali się z podobnym problemem jak Twój. Numer dzwoniący do Ciebie może nie znajdować się jeszcze w bazie strony, ale dowiesz się, czy z podobnego numeru oraz z numeru kierunkowego były wcześniej realizowane połączenia i co najważniejsze – jakie są to połączenia. Strona spamcall.net udostępnia także możliwość dodania takiego podejrzanego numeru telefonu do bazy danych i opisanie go. Dzięki temu możesz ostrzec innych użytkowników telefonów, a co za tym idzie pomóc uniknąć im płacenia dużego rachunku.


Przykład SPAMCALL

Dzwoni do Ciebie numer +216 74 844 805, którego numer kierunkowy (+216) wskazuje na Tunezję (na szczęście w nowszych smartphone’ach pokazywana jest nazwa kraju, z którego jest połączenie). Niektóre numery mogą rozpoczynać się lub być podobne do numeru kierunkowego z Twojego miasta, więc uważaj! Oczywiście nie odbieraj go i sprawdź numer w Internecie.

Po wpisaniu numeru na stronie spamCalls.net otrzymamy poniższe informacje:

Na portalu możemy zgłosić połączenie jako podejrzane oraz sprawdzić historię.

Polecamy i nie dajcie się oszukać!

Podziel się z innymi tym artykułem!