Badacze z Group-IB odkryli zbiór około 400 000 rekordów kart płatniczych, głównie z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych,który pojawił się w tym miesiącu w „ciemnej sieci”.

Group-IB jest dostawcą rozwiązań mających na celu wykrywanie i zapobieganie cyberatakom, oszustwom internetowym, ochronie własności intelektualnej i dochodzeniom w sprawie zaawansowanych technologii. Biura firmy mieszczą się w Singapurze i Moskwie. I to właśnie w Moskwie pracownicy Group-IB pomogli w tym tygodniu policji w zidentyfikowaniu i zatrzymaniu operatorów złośliwych usług internetowych, sprzedających fałszywe cyfrowe karty mieszkańcom moskiewskich i rosyjskich regionów, które pozwalały przemieszczać się po miastach podczas blokady COVID-19. Eksperci odkryli w sumie 126 nieuczciwych zasobów internetowych – stron internetowych, kanałów i grup wiadomości w mediach społecznościowych, które nielegalnie sprzedawały fałszywe certyfikaty i cyfrowe przepustki. Ponad połowa tych zasobów internetowych została już zablokowana. Grupa IB pracowała nad identyfikacją oszustów od 13 kwietnia. Wtedy zaczęła wykrywać znaczny wzrost liczby rejestracji oszukańczych usług: stron internetowych, kanałów telegramu i kont w VK (rosyjska sieć mediów społecznościowych) i na Instagramie, z których wszystkie oferowały kupno karnetów uprawniających do podróżowania po mieście podczas kwarantanny w cenie 38-65 USD.

Jeszcze wcześniej badacze znaleźli kolekcje rekordów kart. Opublikowana została 9 kwietnia w jednym z popularnych sklepów z danymi kart. Zawiera największą w tym roku, przeznaczoną do sprzedaży, ilość rekordów z Korei Południowej. Pokazuje także rosnącą popularność zrzutów kart wydanych przez APAC wśród cyberprzestępców.

Łączna liczba rekordów w bazie danych wynosi 397 365, a całe repozytorium ma łączną cenę 1 985 835 USD, po 5 USD za rekord. Podobno 30-40% to dane aktywnych kont.

Baza danych zawiera głównie informacje takie jak numer identyfikacyjny banku (BIN), numer konta i data ważności. Może również zawierać wartość weryfikacji karty (CVV). Takie dane są zwykle zbierane z zainfekowanych terminali POS, skimmerów ATM lub naruszonych systemów płatności. Chociaż pochodzenie danych jest nadal nieznane, Grupa IB odkryła, że 49,9% zapisów w nim pochodziło z Korei Południowej (198 233 pozycji o wartości 991,165 USD). Ponadto 49,3% pozycji dotyczyło banków i organizacji finansowych w Stanach Zjednoczonych.

„Podczas gdy amerykańskie zrzuty kart były tradycyjnie najczęściej sprzedawane na “czarnym rynku”, dane południowokoreańskich kart płatniczych są bardzo rzadkim towarem w Darknecie”- zauważa Group-IB.

Firma bezpieczeństwa podkreśla, że częstotliwość, z jaką zrzuty kart wydane przez APAC są oferowane do sprzedaży w ciemnej sieci, wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W rzeczywistości takie zrzuty są obecnie drugim najpopularniejszym na podziemnych rynkach, przewyższającym tylko zrzuty kart wydane przez USA. Ceny kart wydanych przez APAC spadają z powodu dużej podaży.

Grupa IB twierdzi, że już powiadomiła krajowe CERT i organizacje finansowe w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych, aby można było podjąć odpowiednie kroki w celu ograniczenia ryzyka. Mimo że na tym zrzucie nie ma wystarczających informacji, aby dokonywać zakupów online, oszuści, którzy kupują te dane, mogą nadal produkować sklonowane karty („białe plastikowe”) i szybko wypłacają pieniądze za pośrednictwem bankomatów lub używają sklonowanych kart do nielegalnych zakupów.

Podziel się z innymi tym artykułem!