Amerykański sędzia okręgowy nakazał Cisco zapłacić 1,9 miliarda dolarów firmie Centripetal Networks, Inc. za naruszenie czterech patentów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Założona w 2009 roku firma Centripetal koncentruje się na analizie zagrożeń cybernetycznych, dostarczając rozwiązania, które pomagają organizacjom pokonać cyberataki. Firma opracowała technologię automatyzacji wykrywania zagrożeń i uzyskała różne patenty w Stanach Zjednoczonych i za granicą. W raporcie Deloitte została zauważona jako jeden z 500 najszybciej rozwijających się projektów. W pozwie wniesionym we wschodnim dystrykcie Wirginii, w marcu 2018 roku, firma twierdziła, że wiele serii produktów Cisco od lat narusza pięć jej patentów.

„Cisco umyślnie naruszyła każdy ze zgłoszonych patentów. Centripetal została poinformowana i uważa, że Cisco posiadała wiedzę na temat zgłaszanych patentów za pośrednictwem różnych kanałów i pomimo znajomości praw patentowych firmy Centripetal zaangażowała się w rażące zachowania gwarantujące większe szkody” – podała firma we wstępnym zgłoszeniu. Z pozwu wynika, że mimo tego, że Cisco wiedziała o opatentowanej technologii Centripetal, nadal sprzedawała produkty naruszające te patenty i nie podejmowała żadnych starań, aby uniknąć naruszenia.

W poniedziałek, 5 października, sędzia okręgowy Henry C. Morgan Jr. nakazał firmie Cisco zapłacenie łącznie 1 903 239 287,50 dolarów dla Centripetal, stwierdzając, że naruszono cztery z pięciu zgłoszonych patentów.

Centripetal żądał 755 808 545 USD, ale naruszenie przez Cisco było „umyślne i rażące”, a sędzia zdecydował pomnożyć tę kwotę przez 2,5 do 1889 521 362,50 USD. Do tego doliczane są odsetki w wysokości 13 717 925 USD.

Ponadto sąd nałożył trzyletnią opłatę licencyjną w wysokości 10% sprzedaży produktów objętych naruszeniem i ich następców, a następnie bieżącą opłatę licencyjną w wysokości 5% od tej sprzedaży, przez kolejne trzy lata. Sędzia orzekł, że po zakończeniu drugiej trzyletniej kadencji Centripetal nie otrzyma żadnej ulgi.

Cisco wyraziło rozczarowanie i oświadczyło, że odwoła się od decyzji do Federalnego Sądu Apelacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Rozczarowanie jest pewnie jeszcze większe, jeżeli poznamy wyniki sprzedaży (za CRN). Cisco zakończyło I kw. br. z 12-procentowym spadkiem przychodów ze switch’y, czyli większym niż średnia na rynku. Pozostaje jednak zdecydowanym liderem rynku z udziałem 52 %. Słabiej Cisco poradziło sobie także w segmencie routerów dla przedsiębiorstw (-18,7 proc.). Przede wszystkim jednak stopniała sprzedaż sprzętu Cisco dla dostawców usług (-33,8 proc.).

Cóż, dla wielu przedsięwzięć biznesowych ten rok jest rozczarowujący, niemniej dla giganta sieciowego z samego serca Doliny Krzemowej bardzo. W tym konkretnym przypadku, chciało by się powiedzieć kto mieczem wojuje od miecza ginie. Cisco samo nie stroniło od sporów prawnych w walce z rywalami biznesowymi. O praktyki nieuczciwej konkurencji – w tym kopiowanie firmowych rozwiązań, protokołów i szpiegostwo przemysłowe Cisco oskarżało takie firmy jak Huawei czy Arista. Jeden z procesów z Huawei zakończył się ugodą, w wyniku której firma ta musiała zmienić interfejs, systemy pomocy, dokumentacje i część kodu źródłowego systemu operacyjnego elementów sieciowych, które były kopią rozwiązań dostarczanych przez amerykańskiego konkurenta.

Podziel się z innymi tym artykułem!