1 września, to data zapadająca w pamięć, właśnie wtedy, po cichu Microsoft wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego Windows Server 2022. Nowemu wydaniu Windowsa dla serwerów towarzyszy również nowość – system operacyjny dedykowany dla wersji desktopowych – Windows 11 (pisaliśmy o tym tutaj).

Gigant technologiczny z Redmont ogłosił, że do tej pory jest to jedna z najbardziej przewidywalnych aktualizacji systemu Windows Server jaka miała miejsce w ostatnich latach oraz, że przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa (czy tego stwierdzenia skądś już nie znamy?)


Nowe funkcje systemu Windows Server 2022

Poniżej wymieniamy listę wszystkich nowo dodanych kluczowych funkcji systemu Windows Server 2022:

 • Zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia
 • Możliwości hybrydowe z platformą Azure
 • Elastyczna platforma dla aplikacji, to między innymi ulepszenia, takie jak obsługa 48 TB pamięci i 2048 rdzeni logicznych działających na 64 fizycznych gniazdach dla wymagających aplikacji warstwy 1.

Zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia w Windows 2022

W nowej wersji klienci mogą korzystać z wielowarstwowych zabezpieczeń z serwerem Secured-core i bezpiecznej łączności. Serwer z bezpiecznym rdzeniem (Secured-core) oznacza, że partnerzy sprzętowi Microsoft będą dostarczać sprzęt, oprogramowanie układowe i sterowniki, które pomogą klientom wzmocnić bezpieczeństwo ich krytycznych systemów. Umożliwi to zespołom IT i SecOps szerokie zastosowanie kompleksowych zabezpieczeń dzięki zaawansowanej prewencyjnej i ochronie serwera – Secured-core umożliwi to w warstwach sprzętowych, oprogramowaniu układowym i w warstwie wirtualizacji.


Bezpieczniejszy SMB i HTTPS

Bezpieczna łączność w systemie Windows Server 2022 dodaje kolejną warstwę zabezpieczeń podczas komunikacji. Nowa wersja dodaje szybszy i bezpieczniejszy szyfrowany protokół przesyłania hipertekstu (HTTPS) i szyfrowanie AES-256 w protokole SMB do wymiany danych.


Zalety systemu Windows Server 2022

Lista głównych zalet nowego systemu Windows Server 2022:

 • Zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia
 • Interfejs HCI Azure Arc i Azure Stack: Zmodernizowana warstwa zarządzania i wirtualizacji. Klienci mogą użyć interfejsu HCI Azure Arc i Azure Stack.

Skąd pobrać Windows Server 2022?

Nowa aktualizacja systemu Windows Server 2022 została udostępniona szeroko. Istnieje kilka możliwości jej pobrania i przetestowania:

 • Nowa aktualizacja Windows Server Evaluation Center zapewnia parę opcji wypróbowania systemu Windows Server na platformie Azure lub do pobrania.
 • Windows Server w witrynie Azure Marketplace do zarządzania maszynami wirtualnymi na platformie Azure.
 • Centrum usług licencjonowania zbiorowego, w którym klienci korzystający z licencji zbiorowych mogą łatwo pobrać system Windows Server 2022.

Wersja 2022 występuje w trzech odmianach:

 • Standard
 • Datacenter
 • Datacenter — edycja Azure

Podsumowanie

Nowa wersja systemu operacyjnego to nie lada gratka dla fanatyków bezpieczeństwa, ponieważ wprowadza zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia. Swoją droga ciekawi nas to, jak szybko zostaną one złamane i jak sprawdzą się w praktyce?
Inną ważną kwestią jest, że od teraz nie będzie już wydań półrocznych. Sam Microsoft stwierdził, że wyda tylko wersje LTCS systemu Windows Server.
Wszystkie te wersje produktów LTSC będą miały 10-letnie wsparcie – 5 lat będzie znaczących, a kolejne 5 lat zostanie przedłużone.

Czas pokaże jak bardzo nowy system Windows 2022 będzie bezpieczny. Jak stwierdził Microsoft „Zagłębimy się w Windows Server 2022 i nie tylko podczas konferencji Windows Server Summit 16 września 2021 r.”, więc z niecierpliwością czekamy…

Podziel się z innymi tym artykułem!