Jak zmieniając rozdzielczość ekranu na Windows możesz uruchomić malware w tle

Mamy odkryty kolejny LOLBin w Windows o nazwie „SetRes.exe”, który może posłużyć do niekontrolowanego uruchomienia zewnętrznego kodu lub pliku wykonywalnego.

Powyższe narzędzie i możliwość opisał na Twitterze badacz bezpieczeństwa Grzegorz Tworek. Zauważył on, że przy pewnych warunkach można wykorzystać setres.exe do uruchomienia zewnętrznego programu (kodu lub pliku wykonywalnego).

lolbin malware rozdzielczosc ekranu
Źródło: twitter.com

Co to jest SetRes.exe?

„Setres.exe” to wbudowane w system operacyjny Microsoft Windows proste narzędzie dostępne z linii komend, za pomocą którego w łatwy sposób możemy zmieniać rozdzielczość ekranu.

Źródło: Kapitan Hack

Tym, którzy wcześniej z niego nie korzystali, podpowiadamy, że jest bardzo pomocne dla administratorów łączących się do serwerów Windows za pomocą zdalnych sesji RDP, ponieważ szybko można w nim zmienić rozdzielczości ekranu (bez potrzeby przelogowania się z sesji).

W czym tkwi problem w SetRes.exe?

Nie byłoby nic dziwnego w użyciu narzędzia setres.exe, gdyby nie fakt, że podczas podania odpowiednich parametrów w linii komend określających rozmiar ekranu (szerokość i wysokość w pikselach) w tle uruchamia ono komendę „choice”.

Tutaj Grzegorz odkrył pewną zależność i równocześnie nieprawidłowość – jeśli umieścimy w katalogu, z którego chcemy uruchomić narzędzie „setres.exe”, plik wykonywalny o nazwie „choice.exe” lub „choice.cmd”, wówczas zostanie on automatycznie otwarty.

Powyższe oznacza, że atakujący może uruchomić swój złośliwy kod znajdujący się np. w katalogu „Temp”. Jedyne co musi zrobić, to nadać mu odpowiednią nazwę i rozszerzenie.

Uruchomienie zewnętrznego programu za pomocą SetRes.exe

W celu zademonstrowania możliwości uruchomienia zewnętrznego programu (w naszym przypadku aplikacji kalkulator) utworzyliśmy w katalogu „c:\Temp” plik o nazwie „choice.cmd”.

SetRes.exe lolbin malware
Źródło: Kapitan Hack

W jego wnętrzu umieściliśmy tylko jedną komendę, uruchamiającą kalkulator – „calc.exe”.

Źródło: Kapitan Hack

Od teraz z poziomu wiersza linii poleceń możemy uruchomić poniższą komendę.

Setres.exe -w 800 -h 600

UWAGA! Polecenie należy wykonać ze ścieżki, w której znajduje się plik „choice.cmd”.

Po wciśnięciu ENTER, po kilku sekundach powinien pojawić się na ekranie kalkulator.

Jak zmieniając rozdzielczość ekranu na Windows możesz uruchomić malware w tle
Źródło: Kapitan Hack

Ważną informacją jest, że do uruchomienia narzędzia „setres.exe” nie potrzeba uprawnień administracyjnych na serwerze. Polecenie działa na użytkowniku z normalnymi uprawnieniami, konieczne jest jedynie zalogowanie się na serwer.

Podsumowanie – SetRes.exe

„Setres.exe” to z pewnością wartościowe narzędzie wykorzystywane przez  zaawansowanych użytkowników Windows, lecz kryje w sobie pewną nieprawidłowość, która może pomóc atakującemu w ominięciu zabezpieczeń systemowych i w konsekwencji uruchomieniu przez niego złośliwego kodu.

Zalecamy zaktualizowanie bazy monitorowanych plików w rozwiązaniach do bezpieczeństwa o nowy, odkryty przez Grzegorza LOLBin setres.exe.

Grzegorzowi oczywiście gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne „wykopaliska” w dziedzinie cybersecurity.

Dla zainteresowanych tematem LOLBins zamieszczamy ciekawy link, pod którym znajdziecie opis nie tylko SetRes.exe, ale także wielu  innych narzędzi.

Podziel się z innymi tym artykułem!