Google szkoli z cyberbezpieczeństwa

Google ogłosiło w czwartek nowy program szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ci, którzy zapiszą się na zajęcia, przygotują się do kariery cyberanalityka, a po ukończeniu studiów otrzymają specjalny certyfikat.

Nowy Certyfikat Cyberbezpieczeństwa jest częścią firmowej inicjatywy Grow with Google. Program został stworzony przez ekspertów Google i jest hostowany przez dostawcę kursów online Coursera.

Zainteresowane osoby mogą zapisać się na 7-dniowy bezpłatny okres próbny, po którym będą musiały płacić 49 USD miesięcznie, aby kontynuować naukę.

Instytucje edukacyjne takie jak Purdue University, University of Texas System, Syracuse University i Northern Virginia Community College będą oferować swoim studentom opisywany kurs.

Google twierdzi, że kurs nie wymaga żadnego doświadczenia, a uczestnicy mogą uczyć się we własnym tempie. Zajęcia trwają 6 miesięcy po 7 godzin tygodniowo.

Szkolenie oferowane przez internetowego giganta jest przydatne dla różnych ról analityków, w tym SOC, bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa IT i analityka „obrony cybernetycznej”.

„Certyfikat cyberbezpieczeństwa Google nauczy studentów, jak identyfikować typowe zagrożenia i słabe punkty, a także technik ich łagodzenia” – wyjaśniło Google w poście na blogu zapowiadającym nowy kurs. „Program przygotuje ludzi do pełnienia podstawowych ról związanych z cyberbezpieczeństwem, zapewniając praktyczne doświadczenie ze standardowymi narzędziami branżowymi, takimi jak Python, Linux i szeregiem narzędzi bezpieczeństwa, w tym programami do zarządzania informacjami i zdarzeniami bezpieczeństwa (SIEM).

Google zwróciło uwagę, że w Stanach Zjednoczonych są setki tysięcy ofert pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a mediana wynagrodzenia na poziomie podstawowym w tej branży przekracza 100 000 USD rocznie.

Przedsiębiorstwo zauważyło również, że współpracuje z ponad 150 amerykańskimi firmami, które są zaangażowane w przyjmowanie absolwentów na stanowiska podstawowe. Absolwenci Certyfikatu Cyberbezpieczeństwa uzyskają dostęp do ekskluzywnej platformy pracy, na której mogą ubiegać się o oferty od tych pracodawców.

Być może jest to odwrócenie trendów na rynku. Przypomnijmy, że w piątek 20 stycznia 2023 roku Google ogłosiło, że zwolni 12 000 pracowników. Amazon i Microsoft zwolniły łącznie 28 000 osób; Twitter podobno 5200 osób; Meta (Facebook itp.) zwalnia 11 000… To tylko giganci technologiczni. Wszyscy ci byli pracownicy szukający nowych stanowisk są z definicji obeznani z technologią, a niektórzy będą specjalistami ds. bezpieczeństwa cybernetycznego.

Zwolnienia w tym roku nie ograniczały się do gigantów. Dotyczyło to również mniejszych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. OneTrust zwolnił 950 osób (25% pracowników); Sophos zwolnił 450 (10%); Koronki 300 (20%); Cyberezon 200 (17%); OwnBackup 170 (17%); OneTrust 950 (25%) i… lista jest długa.

I tak na koniec. Trochę złośliwie. Ciekawe, jak wiele z 12 tysięcy zwolnionych przez Google pracowników będzie się przebranżawiać na „bezpieczników” przy pomocy nowo powstającego programu.

Podziel się z innymi tym artykułem!