MalDoc in PDF czyli nowa technika ataków

Japoński zespół reagowania na zagrożenia komputerowe (JPCERT/CC) potwierdził wykorzystanie nowej techniki malware w atakach hakerskich wykrytych w lipcu. Atakujący używają pliku utworzonego za pomocą MalDoc w formacie PDF.

Na czym polega MalDoc?

Złośliwy plik jest poliglotem, czyli plikiem, który ma dwa różne formaty. Dzięki temu może być interpretowany i wykonywany jako więcej niż jeden typ pliku, w zależności od aplikacji, która odczyta go lub otworzy. Oznacza to, że można otworzyć go w programie Word, mimo że posiada magic numbers oraz strukturę pliku PDF. Jeśli plik ma odpowiednio skonfigurowane makro, to otwierając go w Wordzie, VBS uruchamia się i wykonuje atak. Więcej o makrach możecie przeczytać tutaj.

W ataku potwierdzonym przez JPCERT/CC rozszerzeniem pliku był .doc. Jeśli w ustawieniach systemu Windows .doc jest skonfigurowany do otwierania w programie Word, plik utworzony przez MalDoc w formacie PDF również jest otwierany w Wordzie.

Analizując plik utworzony za pomocą MalDoc w formacie PDF, możemy stwierdzić, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż obecne narzędzia antywirusowe lub sandbox mogą go nie wykryć.

plik utworzony za pomocą MalDoc w formacie PDF

Jak to zostało wykryte?

Zespół JPCERT/CC zauważył, że „ta technika nie omija ustawienia, które wyłącza automatyczne wykonywanie w makrach programu Word”.

Do rozpoznania ataku MalDoc wykorzystano narzędzie OLEVBA, przeznaczone do analizy złośliwych plików Worda. Jest ono skutecznym środkiem zaradczym w przypadku tej techniki. OLEVBA wyświetla osadzone makra. Oznacza to, że złośliwe części pliku można wykryć za pomocą analizy wyników.

Rozpoznanie ataku MalDoc z wykorzystaniem narzędzia OLEVBA

Poniżej przedstawiamy film przygotowany przez zespół JPCERT/CC, który prezentuje sposób przeprowadzania ataku:

Podsumowanie

Do tej pory nie udało nam się uzyskać więcej informacji na ten temat. Niemniej zapraszamy do zapoznania się z innymi przykładami wykorzystywania plików PDF do ataków hakerskich. O jednym z nich pisaliśmy tutaj.

Szczegóły na temat opisywanej techniki znajdziecie tutaj.

Podziel się z innymi tym artykułem!