Milicja etniczna w Birmie deportuje 1200 Chińczyków podejrzanych o działalność cyberprzestępczą

Ten news, mimo że mocno odmienny od naszych codziennych, technicznych informacji, wydał nam się ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze skala deportacji. Wskazuje ona na masowość opisywanego dalej zjawiska. Po drugie zmiana profilu przestępstw w regionie, który dawniej słynął przede wszystkim z narkotykowych „operacji” i wreszcie ewidentna egzotyka miejsca oraz niecodzienne uwarunkowania polityczne. Wszystko to spowodowało, że postanowiliśmy podzielić się tym z Tobą, Drogi Czytelniku.

No to po kolei. Jedna z największych i najpotężniejszych bojówek mniejszości etnicznych w Birmie aresztowała i deportowała ponad 1200 obywateli Chin podejrzanych o zaangażowanie w oszustwa internetowe.

Aresztowań dokonano na terytorium kontrolowanym przez organizację paramilitarną United Wa State Army (UWSA) we wschodnim stanie Shan, podczas nalotów w zeszłym tygodniu, jak podaje The Associated Press Nyi Rang, oficer łącznikowy milicji.

W SMS-ie poinformował, że aresztowane osoby zostały przekazane chińskiej policji przy bramie granicznej w Panghsang – znanym również jako miasto Pangkham – stolicy terytorium administrowanego przez Wa, na granicy z chińską prowincją Yunnan.

Oszustwa związane z cyberprzestępczością stały się w Azji poważnym problemem, ponieważ wielu pracowników zatrudnionych do przeprowadzania oszustw internetowych to ofiary gangów przestępczych, które wabią ich fałszywymi ofertami zatrudnienia, a następnie zmuszają do pracy w warunkach „wirtualnego niewolnictwa”.

W zeszłym miesiącu Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podało w raporcie, że gangi zmusiły setki tysięcy ludzi w Azji Południowo-Wschodniej do udziału w oszustwach obejmujących fałszywe „sztuczki romantyczne”, fałszywe propozycje inwestycyjne i nielegalne programy hazardowe.

Z opublikowanego raportu wynika, że co najmniej 120 000 osób z objętych konfliktami Birmy i około 100 000 osób z Kambodży „może być przetrzymywanych w sytuacjach, w których są zmuszeni do przeprowadzania oszustw internetowych”.

Stwierdzono, że internetowe centra oszustw w Birmie prawdopodobnie zlokalizowane są w miastach w południowo-wschodnim stanie Kayin wzdłuż granicy z Tajlandią i w strefie Kokang oraz w administrowanym przez Wa mieście Mong La w stanie Shan na granicy z Chinami.

Oficer łącznikowy Wa Nyi Rang powiedział, że oszustwa internetowe są niedozwolone na terytorium administrowanym przez UWSA i jej ramię polityczne, Partię Państwa Zjednoczonego Wa, a podobne aresztowania miały miejsce już wcześniej.

Portal UWSA, WSTV, podał w piątek na swoim koncie na Facebooku, że łącznie przekazano chińskiej policji 1207 obywateli Chin aresztowanych przez policję stanu Wa za oszustwa internetowe. Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua, powołując się na Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Pekinu, podała tę samą liczbę osób przekazanych w środę i podała, że wśród nich było 41 uciekinierów przed wymiarem sprawiedliwości.

United Wa State Army to największa i najsilniejsza etniczna organizacja zbrojna wśród głównych mniejszości etnicznych w Birmie. Posiada armię liczącą około 30 000 dobrze wyposażonych żołnierzy i wyrafinowaną broń, w tym ciężką artylerię i helikoptery, pochodzącą z Chin, z którymi utrzymuje bliskie stosunki.

Wa zarządzają swoim terytorium bez ingerencji rządu centralnego Birmy w dwóch oddzielnych enklawach w północno-wschodniej i południowej części stanu Shan, pierwsza graniczy z Chinami, a druga z Tajlandią.

Chiny utrzymują także dobre stosunki z wojskowymi władcami Birmy, którzy przejęli władzę po obaleniu przez armię wybranego rządu Aung San Suu Kyi w lutym 2021 r.

W lipcu ambasador Chin Chen Hai podczas spotkania w stolicy Naypyitaw wezwał ministra spraw zagranicznych Birmy Than Swe do współpracy z innymi krajami sąsiadującymi w celu stłumienia i wykorzenienia internetowych ośrodków hazardu i oszustw działających na obszarach przygranicznych Birmy oraz ratowania uwięzionych obywateli Chin.

Chen Hai odwiedził Naypyitaw co najmniej trzy razy w okresie od czerwca do sierpnia, aby omówić kwestie bezpieczeństwa granicy między Chinami a Birmą.

Z raportu ONZ na temat cyberprzestępczości w Azji Południowo-Wschodniej wynika, że gangi zajmujące się oszustwami internetowymi działały także w południowo-wschodnim stanie Kayin na granicy z Tajlandią.

Warto również zwrócić uwagę na Shwe Kokko, małe miasteczko w północnej części gminy Myawaddy w stanie Kayin, która słynie z kompleksów kasyn, gdzie rzekomo odbywają się duże operacje przestępczości zorganizowanej, w tym oszustwa internetowe, hazard i handel ludźmi. Kompleksy zostały założone przez chińskich inwestorów we współpracy z lokalnymi Siłami Straży Granicznej, które są bojówkami powiązanymi z armią Birmy.

Wszystkie powyższe fakty dobitnie pokazują, gdzie organizacje przestępcze szukają obecnie zysków. Już nie tylko na polach maków, ale przy klawiaturze komputera. Odpadają problemy z dystrybucją, a siłę roboczą pozyskuje się tradycyjnymi mafijnymi metodami.

Podziel się z innymi tym artykułem!