deepWeb

Artykuł ten jest pierwszym artykułem wprowadzającym w serię o świecie DarkWeb, tajemniczego świata Internetu. Z założenia ma pokazywać inną stronę wyszukiwania niż tą, która znasz z silników Google, czy Bing. Ma również odkrywać nieoczywiste zakątki cyberprzestrzeni.

Każdy, kto chodził z absolwentką/absolwentem kulturoznawstwa lub socjologii zrozumie znaczenia jakie niektóre osoby przykładają do definiowania terminów, które najczęściej wszyscy rozumiemy intuicyjnie. Niemniej uwspólnianie pojęć jest istotne dla procesu komunikacji, a więc podejmujemy taką próbę w odniesieniu do Deep Webu. Określimy wiele podstawowych koncepcji. Odniesiemy się do logiki i pomysłów, które stoją za systemami pozwalającymi na przeszukiwanie tej części Internetu, do której z reguły nie zaglądamy. Wreszcie niejako z tęsknoty za najbardziej zaniedbaną rubryką w naszym serwisie, czyli „Kliknąć warto” pokażemy przypadki najciekawszych wyszukiwarek, które pokazują więcej niż „wujek gogle”.


Czym jest Deep Web? I w jaki sposób z niego korzystać?


Określenie Deep Web po prostu odnosi się do treści dostępnych w Internecie, które zwykle nie są indeksowane przez tradycyjne wyszukiwarki. Czasami jest to również określane jako Dark Web. Ale Dark Web to zupełnie inny rozdział (na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że jest to nieindeksowana część stron z treściami naruszającymi prawo). Może być wiele powodów, dla których tradycyjne wyszukiwarki mogą nie preferować indeksowania tego typu treści. Ważną cechą jest to pisząc o Deep Web Search zakładamy zawsze, że oznacza to anonimowe przeglądanie sieci.


Co to jest Deep Web Search?


Każdy z nas korzysta z Google i większość rozumie jak działa wyszukiwarka. Ale czym jest „Głębokie Wyszukiwanie” w Internecie? Polega na wcześniejszym przeglądaniu sieci w celu znalezienia ukrytych informacji lub jakichkolwiek innych danych, których nie możemy znaleźć po prostu przeglądając sieć za pomocą wyszukiwarek. Czasami natrafiamy na niektóre strony internetowe, które same są wyszukiwarkami, takie jak witryny bazy danych lub innych kolekcji.

Może być wiele powodów, dla których wyszukiwarki takie jak Google nie indeksują tego rodzaju informacji. Nieindeksowane zasoby mogą zawierać złożone bazy danych, które nie są łatwo zrozumiane przez boty wyszukiwarek. Takie nieindeksowane treści mogą obejmować sieć kontekstową, treści dynamiczne, treści o ograniczonym dostępie, treści inne niż HTML, prywatne treści internetowe, oprogramowanie, archiwa itp..

Możemy przeglądać Deep Web na wiele innych sposobów lub metod. Niemniej możemy powiedzieć, że wyszukiwarki Deep Web są jedną z najlepszych opcji wyszukiwania głęboko w sieci. Istnieją również różne typy wyszukiwarek internetowych. Niektóre wyszukiwarki Deep Web Search mają po prostu znaleźć treści tekstowe w głębokiej sieci, a niektóre ukryte treści multimedialne. Według niektórych źródeł rozmiar i objętość zawartości Deep Web jest znacznie większa niż normalna sieć, która przegląda się z dnia na dzień. Ale dlaczego nie możemy znaleźć tego rodzaju informacji internetowych? Prosta odpowiedź jest taka, że mają być dostępne dla wybranych.


Zalety Deep Web


Oto kilka zalet wyszukiwarek Deep Web. Możemy z nich korzystać na różne sposoby:

  • Aby znaleźć dane w różnych formatach.
  • Aby poznać historię technologii informatycznych i świata Internetu.
  • Aby dowiedzieć się o prowadzonych badaniach.
  • Aby dowiedzieć się i zbadać dane regionalne i straty opublikowane przez różne organizacje.
  • Aby zbadać głębokie treści, takie jak biblioteki świata.

A teraz kilka linków, które kliknąć warto. Listę tę zamierzamy uzupełniać, skręcając nawet w stronę Dark Webu:


Candle


Adres: gjobqjj7wyczbqie

Wyszukiwarka „Candle” nie zezwala na nawiasy, operatory logiczne, cytaty dowolnego typu w zapytaniu wyszukiwania, jeśli wpiszesz którekolwiek z tych typów w zapytaniu, nie uzyskasz wymaganych wyników. Najlepiej wpisywać proste słowa, na przykład, „deep links”. W wynikach otrzymujemy te witryny typu które mają domenę z rozszerzeniem .onion. (zgadnijcie czemu?)


Torch


Inną, acz podobną przeglądarką jest torch. Wersja desktopowa ceniona jest głównie dlatego, że umożliwia udostępnianie ulubionych stron internetowych innym użytkownikom, pobieranie plików z sieci torrent (ze zintegrowaną opcją przyśpieszania ściągania) oraz szybkie pobieranie filmów i muzyki z sieci.


Wolfram Alpha


Adres: https://www.wolframalpha.com/

Jeżeli nie znasz Wolframa Alpha to pewnie nie studiowałeś na Politechnice. Upraszczając, jest to wyszukiwarka wiedzy obliczeniowej z silnikami sztucznej inteligencji. Pokaże nie tylko wyniki obliczeń, ale również drogę do wyniku. Na stronie głównej podano wiele segmentów, w których operuje Wolfram Alpha. Niektóre z nich są wymienione poniżej: Matematyka, rozwiązania krok po kroku, analiza statystyczna i danych, historia, media, finanse, fizyka, inżynieria, geografia, chemia, edukacja, sieć i komputery oraz wiele innych. Tak wygląda strona główna w w Wolfram Alpha.

To byłoby tyle na dzisiaj. CDN…

Podziel się z innymi tym artykułem!