Jakie cechy powinien spełniać współczesny system bezpieczeństwa do ochrony punktów końcowych

Bezpieczeństwo punktów końcowych to krytyczny aspekt ochrony sieci i danych organizacji – szczególnie w dobie zmieniających się zagrożeń. W miarę ciągłego wzrostu wyrafinowania ataków na końcówki, coraz potrzebniejsze stają się zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa stacji roboczych i urządzeń mobilnych. Narzędzia te nie tylko chronią punkty końcowe przed złośliwym oprogramowaniem i atakami, ale także oferują dodatkowe funkcje monitorowania danych operacyjnych i wdrażania strategii zapobiegania utracie danych (DLP).

Poniżej omówimy 10 podstawowych cech zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych, które każda organizacja powinna wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązania.

1. Ochrona przed zagrożeniami rozprzestrzeniającymi się za pośrednictwem wiadomości e-mail

Ochrona punktów końcowych organizacji musi obejmować skanowanie każdego załącznika z wiadomości e-mail. Zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa końcówek wykorzystują możliwości skanowania poczty e-mail w celu wykrywania i blokowania złośliwych załączników, zapewniając użytkownikom ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z poczty e-mail, czyli najpopularniejszego wektora ataku, takimi jak np. phishing.

2. Ochrona przed złośliwymi pobraniami z Internetu

Zaawansowane rozwiązania analizują przychodzący i wychodzący ruch sieciowy w celu identyfikowania i blokowania złośliwych pobrań z Internetu, zanim pobrane pliki będą mogły zostać uruchomione na punktach końcowych. Zapewniając ochronę przeglądarki, narzędzia te uniemożliwiają użytkownikom przypadkowe pobranie złośliwego oprogramowania lub odwiedzanie zainfekowanych witryn internetowych. Monitorowanie działań w szeroko pojętym Internecie to również sprawa kluczowa „na końcówce”.

3. Ochrona przed exploitami

Aby zabezpieczyć się przed podatnościami typu zero-day i atakami wykorzystującymi błędy w kodzie oprogramowania, rozwiązania do ochrony punktów końcowych powinny zapewniać ochronę przed exploitami. Narzędzia te korzystają z zaawansowanych technik wykrywania w celu identyfikowania i blokowania złośliwego oprogramowania, które próbuje wykorzystać luki w aplikacjach lub systemach operacyjnych.

4. Ochrona przed utratą danych (DLP)

DLP to kolejna ważna funkcja w nowoczesnych systemach do bezpieczeństwa punktów końcowych. Zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi i wyciekowi danych poprzez monitorowanie i kontrolowanie przesyłu wrażliwych danych za pośrednictwem urządzeń wymiennych, kanałów sieciowych lub aplikacji. Dzięki DLP organizacje mogą egzekwować zasady blokowania przesyłania plików za pośrednictwem poczty e-mail lub narzędzi do współpracy zespołowej, a także ograniczać nieautoryzowany dostęp do wrażliwych danych.

5. Kontrola aplikacji i urządzeń

Zaawansowane rozwiązania umożliwiają organizacjom posiadanie szczegółowej kontroli nad aplikacjami i urządzeniami używanymi w ich sieci. Narzędzia te dają administratorom możliwość definiowania zasad dotyczących korzystania z urządzeń pamięci masowej, urządzeń mobilnych, urządzeń bezprzewodowych i interfejsów sieciowych podłączonych do punktów końcowych. Wdrażając kontrolę aplikacji i urządzeń, organizacje mogą zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanych instalacji oprogramowania i zwiększyć bezpieczeństwo środowiska.

6. Raporty i alerty

Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych powinny zapewniać kompleksowe możliwości raportowania i ostrzegania, aby informować administratorów o stanie bezpieczeństwa ich komputerów. Funkcje te oferują priorytetowe ostrzeżenia i alerty dotyczące podatności, a także pulpity nawigacyjne i raporty zapewniające wgląd w ogólny stan bezpieczeństwa punktu końcowego. Kluczowe znaczenie ma tak wczesne wykrywanie zagrożeń, jak to możliwe. Im dłużej zagrożenie znajduje się w środowisku, tym bardziej się rozprzestrzenia i tym większe szkody może wyrządzić.

7. Inwestygacja incydentów

W bardziej zaawansowanych narzędziach, takich jak produkty EDR czy XDR funkcje analizy incydentów i naprawa postincydentalna są niezbędne. Opcje te zapewniają scentralizowane i zautomatyzowane narzędzia ułatwiające reagowanie na incydenty i prowadzące administratorów przez procedury krok po kroku w celu skutecznego dochodzenia do problemów i rozwiązywania ich.

8. Wczesne wykrywanie

Wczesne wykrywanie zagrożeń ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa punktów końcowych. Najlepsze rozwiązania oferują możliwości wykrywania i blokowania w czasie rzeczywistym. Wykrywając zagrożenia tak szybko, organizacje mogą zminimalizować potencjalne szkody spowodowane przez złośliwe oprogramowanie lub złośliwe działania.

9. Monitorowanie behawioralne

Monitorowanie zachowań to kolejna ważna funkcja zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych. Korzystając z algorytmów uczenia maszynowego, narzędzia te monitorują zachowanie komputerów (użytkowników, procesów, pamięci) w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Analizując wzorce i anomalie w zachowaniu, organizacje mogą wykrywać i blokować podejrzane działania, zanim te przerodzą się w pełnowymiarowe zagrożenia.

10. Integracje z systemami trzecimi

Rozwiązania dla punktów końcowych powinny mieć możliwość komunikacji i integracji z innymi systemami bezpieczeństwa w środowisku organizacji. Integracja ta umożliwia udostępnianie i przetwarzanie informacji o zagrożeniach, dzięki czemu narzędzia mogą uczyć się na wzajemnych doświadczeniach. Integrując się z innymi środowiskami, takimi jak Active Directory, systemy zapobiegania włamaniom czy rozwiązania do monitorowania sieci, organizacje mogą stworzyć bardziej kompleksową i lepiej skoordynowaną infrastrukturę bezpieczeństwa.

Podsumowanie

W czasach, gdy rodzajów zagrożeń przybywa z minuty na minutę, ale również rozwiązania do bezpieczeństwa mnożą się bez końca, wybranie odpowiedniego, uniwersalnego systemu do ochrony końcówek w sieci jest praktycznie niemożliwe. Niezależnie, czy będzie to narzędzie EDR, XDR, ATP, AV, DLP czy jeszcze inne, warto zapoznać się z kilkoma wyznacznikami pomagającymi porównać te narzędzia i wybrać najlepsze dla swojej organizacji.

Podziel się z innymi tym artykułem!