Jak wyglądało bezpieczeństwo w Apple w 2023 roku

Patrick Wardle, badacz specjalizujący się w bezpieczeństwie urządzeń Apple, w poście opublikowanym na swoim blogu informuje, że w 2023 roku odkryto w sumie 21 nowych rodzin szkodliwego oprogramowania zaprojektowanego na systemy macOS. Jest to 50-procentowy  wzrost w porównaniu do poprzedniego, 2022 roku.

Dla każdej z nowych rodzin malware Wardle opisuje wektor infekcji, mechanizm utrzymywania się, funkcje i cel. Udostępnia także próbki złośliwego oprogramowania.

Lista złośliwego oprogramowania dla systemu macOS, które pojawiło się w 2023 roku, obejmuje oprogramowanie ransomware, a mianowicie wersję narzędzia szyfrującego pliki LockBit dla komputerów Mac oraz ransomware o nazwie Turtle. Chociaż żaden z nich nie stanowił poważnego zagrożenia dla użytkowników systemu macOS w momencie ich odkrycia, ich istnienie pokazuje, że cyberprzestępcy w dalszym ciągu są zainteresowani atakowaniem urządzeń Apple.

Najpopularniejszym rodzajem nowego złośliwego oprogramowania dla systemu macOS były kradzieże informacji. Ten typ malware ma na celu pomóc hakerom w gromadzeniu i wydobywaniu poufnych danych z zaatakowanych urządzeń, w tym haseł, plików cookie i portfeli kryptowalut.

Lista „złodziei informacji” wykrytych w 2023 obejmuje PureLand, Realst, MetaStealer, AtomicStealer (AMOS), JaskaGO, MacStealer i GoSorry.

W 2023 roku grupy APT opracowały także złośliwe oprogramowanie dla komputerów Mac. Najbardziej aktywne w tym obszarze były ugrupowania zagrażające powiązane z Koreą Północną, tworzące i wykorzystujące złośliwe oprogramowania takie jak SmoothOperator, RustBucket, KandyKorn, ObjCShellz, a także szkodliwe oprogramowania FullHouse.Doored, StratoFear i TieDye użyte w ataku JumpCloud.

Inne szkodliwe oprogramowania opracowane przez APT zidentyfikowane w 2023 to JokerSpy i NokNok (przypisywane grupom powiązanym z Iranem). Lista szkodliwego oprogramowania dla systemu macOS wykrytego w zeszłym roku obejmuje również backdoor SparkRAT, backdoor Geacon i proxy WSClient.

Ponadto branża cyberbezpieczeństwa zauważyła backdoor i aktualizator iWebUpdater (który istnieje już od pięciu lat) oraz nowe warianty złośliwego oprogramowania CoinMiner i XLoader.  Pojawiły się też doniesienia o nowej wersji implantu Triangulation dla systemu macOS. Badacze widzieli także „reklamy” szkodliwego oprogramowania dla systemu macOS o nazwach hVNC i ShadowVault, ale jak dotąd nie zaobserwowano kampanii z ich udziałem.

Ciekawe, jak dynamicznie rośnie zestawienie tworzone przez Wardle’a. W 2022 odkryto kilkanaście rodzin szkodliwego oprogramowania skierowanego w produkty spod znaku nadgryzionego jabłka, a w 2021 roku było ich zaledwie osiem. Pod koniec 2023 firma z Cupertino zmagała się z łataniem zero-dayów, o czy pisaliśmy szerzej między innymi tutaj.

Podziel się z innymi tym artykułem!