Na wstępie ostrzeżenie! Inspiracją do napisania tego artykułu był blog Senteltech. Nie chcemy propagować zachowań, które niosą przesłanki schizofrenii. Niemniej uporządkowanie pewnej wiedzy, praktyki i nieodłącznego w bezpieczeństwie pierwiastka-poczucia zagrożenia jest jak najbardziej celem Kapitana Hack’a.

To co zaraz przeczytacie to prawdopodobnie jeden z najdokładniejszych tutoriali dotyczących amatorskiego wykrywania ukrytych kamer i ukrytego sprzętu szpiegowskiego. Proste strategie, które pokażemy, skutecznie wyczyszczą większość pomieszczeń z podsłuchów i kamer bez konieczności korzystania z bardzo drogiego sprzętu czy usług firmy zewnętrznej. Większość kroków przedstawionych w tym poradniku pochodzi z agencji rządowych, gdzie nadzór i bezpieczeństwo jest największym priorytetem. Metody te zostały więc przetestowane przez najlepszych. Od Was zależy jak te porady potraktujecie: Jako nieodłączny element codziennej rutyny, czy jako okazjonalną zabawę w chowanego z wymyślonym przyjacielem. A więc zacznijmy 🙂


JAK AMATORSKO WYKRYWAĆ URZĄDZENIA SZPIEGOWSKIE?


W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano wzrost ukrytych kamer i sprzętu szpiegowskiego, które w nielegalny sposób instalowane są w pokojach hotelowych czy domach AirBnB. Trend ten powoduje, że coraz więcej z nas obawia się podsłuchiwania, czy podglądania, gdy zatrzymuje się w nowym miejscu. W tym poście pokażemy dokładnie jakie działania należy podjąć, aby upewnić się, że nie jesteśmy ofiarą.

Podstawową rzeczą nad jaką powinniśmy się zastanowić to: po co ktoś, akurat w tym miejscu i w tej sytuacji miałby nas szpiegować? Odpowiadając sobie na to pytanie jesteśmy w stanie ustalić jakiego typu informacje ktoś będzie chciał wydobyć. Na przykład, jeśli zatrzymasz się w pensjonacie lub hotelu, najprawdopodobniej znajdziesz sprzęt monitorujący, który zechce wykorzystać wideo do przechwytywania kompromitujących klipów i zdjęć klientów. Jeśli znajdujesz się w środowisku spotkań biznesowych, takim jak sala konferencyjna, możesz założyć, że gromadzone informacje będą obejmować ważne rozmowy i interakcje między stronami. Najbardziej prawdopodobnym urządzeniem używanym w tej sytuacji i otoczeniu byłoby urządzenie rejestrujące dźwięk. Podczas przeszukiwania pomieszczenia miej to na uwadze.


Podstawowe kroki, które wykonać może każdy


1. Wejdź do pomieszczenia, zakładając, że jesteś pod nadzorem

Jeśli po raz pierwszy przebywasz w nowym hotelu lub innym miejscu noclegowym automatycznie załóż, że jesteś aktualnie nagrywany i nadzorowany. Ale zrelaksuj się i nie panikuj. Statystyki są zdecydowanie na Twoją korzyść, ale chcemy przeczesać pomieszczenie, aby być w 100% pewnym. Pomyśl o tym jak o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Możliwe, że ich nie potrzebujesz, ale jednak będziesz z siebie zadowolony, jeśli je zapniesz. Dlatego najlepiej jest po prostu założyć, że jesteś nagrywany, dopóki nie uzyskasz 100% pewności, że pokój jest wolny od wszelkiego sprzętu monitorującego.

2. Podziel pomieszczenie na 4 równe obszary

Stań w centrum i podziel pokój na ćwiartki. Po wyznaczeniu kwadrantów i punktów początkowych, przechodź dokładnie przez każdy obszar korzystając z technik opisanych dalej w tym poradniku. Podział pomieszczenia pomoże Ci systematycznie i skrupulatnie przejść przez wszystkie zakamarki bez pomijania żadnego z drobnych szczegółów.

3. Zacznij od prostych obserwacji

Wykonaj ogólne skanowanie otoczenia i zwróć uwagę na wszystko, co wygląda nie na miejscu lub wydaje się podejrzane. Czy w pokoju znajdują się zduplikowane przedmioty? Takie jak zegary, czujniki dymu, radia. Czy są jakieś nienaturalne dziury w ścianach lub suficie? Czy któryś z przedmiotów w pokoju jest ustawiony w niecodzienny sposób? Sprawdź wszystkie urządzenia takie jak telewizory, zegary, telefony, suszarki, ekspresy do kawy pod kątem odsłoniętych przewodów, podejrzanych świateł oraz wszystkiego, co wygląda nienormalnie. W szczególności sprawdź też inne urządzenia podpięte do nich np. po USB.

4. Sprawdź każdą wtyczkę i każde urządzenie wpięte do gniazdka elektrycznego

Wszystkie urządzenia szpiegujące wymagają źródła zasilania. Czy jest to gniazdko elektryczne, czy bateria może zależeć od tego, czy sprawca ma dostęp do Twojego pokoju. Urządzenia działające na baterie mają ograniczoną żywotność, a te które zasilane są z sieci elektrycznej mogą być używane do stałego nadzoru. Przeprowadź kontrolę gniazdek elektrycznych i zidentyfikuj wszystko, co jest do nich podpięte. Sprawdź też podpięte do urządzeń inne urządzenia, które mogą być zasilane np. poprzez port USB. Istnieją urządzenia szpiegowskie, które są instalowane w środku innych przedmiotów. Lecz w tym przypadku będzie Ci ciężko je zidentyfikować, ponieważ musiałbyś je otworzyć/rozkręcić.


Co z urządzeniami do przechwytywania wideo i audio?


Każdy rodzaj urządzenia do nagrywania obrazu, czyli po prostu kamery, zostałby umieszczony w taki sposób, aby zapewnić najlepszą możliwość przechwytywania materiału. Na przykład kamera mogłaby być skierowana w stronę łazienki lub komody z ubraniami, czyli miejsca, gdzie ktoś zazwyczaj się przebiera, lub też zwrócona w stronę łóżka. Ważne, żeby poznać wszystkie obszary natężonego ruchu w pomieszczeniu takie jak drzwi wejściowe, drzwi do łazienki, korytarze oraz inne miejsca, które zmuszają domowników do podejmowania określonych czynności.

Podobnie jest z urządzeniami do rejestrowania dźwięku, czyli dyktafonami i mikrofonami. Będą one umieszczone w miejscach, w których przeprowadza się rozmowy oraz tam, gdzie można uzyskać najczystszy, bez zakłóceń dźwięk. Warto sprawdzić takie miejsca jak łóżka, stoły, kanapy, krzesła, biurka, balkony.


Urządzenia i elementy wystroju wskazujące na złośliwe działanie


Czy urządzenia i elementy wystroju pasują do innych obiektów w pozostałej części pomieszczenia lub domu? Czy któryś z nich jest umieszczony w nietypowych pozycjach lub lokalizacjach? Czy urządzenia różnią się między pokojami np. w hotelu czy pensjonacie?

Zawsze miej oko na czujniki dymu, termostaty, wyloty powietrza, oświetlenie. Zdrowy rozsądek sugerowałby, że wszystkie te urządzenia powinny do siebie pasować i być względnie podobne, gdyż zazwyczaj pozostają oryginalne w całym budynku. Jeśli coś jest z nimi nie tak, warto przyjrzeć im się bardziej.

Rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest też wystrój i styl pomieszczenia. Zazwyczaj hotele mają motyw przewodni lub chociaż ustalone kolory, które powinny być jednolite w całym budynku. Na przykład nowoczesny hotel miałby głównie nowoczesny wystrój, wyposażenie, meble i urządzenia. Hostel w stylu rustykalnym już na odwrót. Warto zwrócić uwagę na dopasowania elementów do stylu.


Zapoznaj się z ofertą wyposażenia


Zawsze zalecane jest mieć wiedzę i świadomość usług i udogodnień miejsca, w którym przebywasz i porównywać te standardy z urządzeniami w twoim pokoju. Na przykład, jeśli w ofercie hotelu wymieniony jest jeden telewizor, a Ty widzisz dwa w swoim pokoju, sprawdź go pod kątem anomalii. Jeśli w hotelu przy recepcji oferowana jest kawa, to czy w pokoju powinien być ekspres? Większość miejsc noclegowych zawiera stronę internetową z listą oczekiwanych udogodnień. Zawsze możesz też zadzwonić do recepcji i zapytać, jakie urządzenia powinny znajdować się w twoim pokoju.


Podejrzane lustra


Zalecamy sprawdzenie każdego lustra w pokoju, pod kątem tego czy nie jest lustrem półprzepuszczalnym, czyli tzw. weneckim 🙂 Najlepszym sposobem na sprawdzenie takiego lustra jest użycie czubka własnego palca. W większości luster, jeśli położymy na nim czubek palca, odbicie nie zetknie się z obrazem rzeczywistym. Pozostanie około 0,5cm luki. Jeśli natomiast po dotknięciu palcem nie ma żadnej przerwy, powinieneś przyjrzeć się temu bardziej. Może to być właśnie półprzepuszczalne szkło, gdzie po drugiej stronie znajduje się obserwator i ma bezpośredni wgląd do naszego pomieszczenia. Inną techniką na sprawdzenie tego, jest wyłączenie oświetlenia i zaświecenie latarką przez lustro.

Po lewej zwyczajne lustro, po prawej podejrzane
źródło: senteltechsecurity.com/blog

Po ciemku widać więcej


W tym paradoksie chodzi o to, że w ciemności jesteśmy w stanie wykryć każde, nawet najmniej widoczne światło. Przede wszystkim chodzi nam o te małe czerwone diody, które ma większość kamer szpiegowskich. Służą one jako wskaźnik rejestrowania obrazu na urządzeniu. Warto w nocy wyłączyć wszystkie światła i się rozejrzeć, a być może zauważymy coś podejrzanego.


Użyj swojego smartfona


Aby nagrać wideo w nocy, większość urządzeń szpiegowskich potrzebuje technologii podczerwieni (IR), aby doświetlić scenę i uzyskać cyfrowy obraz widoczny w całkowitej ciemności. Promieniowanie podczerwone idealnie nadaje się do stosowania w niejawnych systemach nadzoru, ponieważ nie jest wykrywalne przez ludzkie oko.

Szybkim i opłacalnym sposobem wykrycia światła podczerwonego jest użycie przedniej kamery w telefonie. W przeciwieństwie do głównej kamery tylnej, nie ma ona filtra podczerwieni i może z łatwością odbierać światło podczerwone w ciemności. Polecamy wypróbować to w domu, kierując pilot do telewizora w stronę kamery smartfona. Po naciśnięciu dowolnego przycisku, światło podczerwone będzie widoczne w całej okazałości na ekranie telefonu.


Co zrobić, jeśli zlokalizujesz urządzenie nadzorujące?


Jeśli natkniesz się na urządzenie do monitorowania, nie przerywaj jego działania. Nie odłączaj od zasilania i najlepiej nic nie dotykaj. Wyjdź tylko poza obszar widoczności czy słyszalności i zadzwoń do odpowiednich władz.

Większość nowych kamer szpiegowskich wykorzystuje funkcję wykrywania ruchu z nadpisywaniem nagrania na kartach SD. Sporadycznie zdarzało się, że sprawca nieumyślnie nagrał siebie na urządzeniu, gdy włączał je i odchodził. Pozostając poza obszarem detekcji kamery zwiększamy szanse, że nagranie sprawcy nadal jest w pamięci urządzenia.

Powyższe wskazówki mogą wydawać się w większości oczywiste, jednak przypadki ukrytego nadzoru zdarzają się coraz częściej. Warto zacząć edukować się tej kwestii 🙂

Podziel się z innymi tym artykułem!