Menu dostępności

Wykryto podatności w rządowym systemie alarmowania USA

Przewodnicząca Federalnej Komisji Komunikacji (ang. FCC) Jessica Rosenworcel zaproponowała kilka zmian w amerykańskim systemie alarmowym (ang. EAS), które mają na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa systemów ostrzegania po tym, jak w ubiegłym miesiącu wykryto luki w ich zabezpieczeniach.

Systemy ostrzegania, podobnie jak alerty RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) w Polsce, umożliwiają rządowi federalnemu lub prezydentowi wysyłanie obywatelom ostrzeżeń dotyczących szeregu problemów, w tym potencjalnych niebezpiecznych zdarzeń pogodowych czy zagrożeń terrorystycznych, a nawet informacji o zaginionych dzieciach.

W zeszłym miesiącu Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. FEMA) wydała ogólnokrajowe ostrzeżenie dla użytkowników EAS, informujące, że w zabezpieczeniach systemu powiadamiania wykryto pewne podatności. Luki te mogą pozwolić cyberprzestępcom na wysyłanie fałszywych alertów za pośrednictwem sieci telewizyjnych, radiowych czy kablowych.

Wyobraźmy sobie, jak szeroką i zaufaną kampanię phishingową można by przeprowadzić, mając dostęp do rządowego systemu powiadamiania kryzysowego. Samo oszustwo milionów ludzi skończyłoby się tragedią, nie mówiąc już o możliwości zasiania masowej paniki.

Odpowiedzialny za wykrycie błędów badacz bezpieczeństwa CYBIR.com Ken Pyle informuje, że jednym z głównych problemów jest fakt, iż FEMA tak naprawdę nie zarządza systemami alarmowania. Są one administrowane przez lokalne stacje, lokalne władze i podmioty stowarzyszone. Każde z nich może z odpowiednim dostępem uruchomić alert (teoretycznie nawet przypadkowo).

Warto tutaj dodać, że subskrypcja takich powiadomień w USA jest dobrowolna i nie działa automatycznie (jak na przykład w Polsce). Liczba osób otrzymujących powiadomienia EAS w Stanach jest z pewnością znacznie mniejsza niż adresatów polskiego RCB.

Niestety szczegółów podatności nie znamy i znać nie będziemy, ponieważ jest to tajemnica rządu USA. Wiemy natomiast, że system ten nie jest bezpieczny i może być w najbliższym czasie atakowany. Powiadomienie o tym fakcie dostali też wszyscy użytkownicy.

Rosenworcel przedstawiła w tym tygodniu propozycję, by od uczestników EAS wymagane było zgłaszanie naruszeń sprzętu EAS oraz by zarówno jego użytkownicy, jak i uczestnicy programu Wireless Emergency Alerts „corocznie poświadczali posiadanie planu zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa”. Nowe przepisy zobowiązywałyby ponadto uczestników do „zastosowania wystarczających środków bezpieczeństwa, aby zapewnić poufność, integralność i dostępność ich odpowiednich systemów ostrzegania”. Dostawcy usług bezprzewodowych byliby zobligowani do podjęcia kroków w celu zapewnienia, że na urządzeniach konsumenckich wyświetlane są tylko legalne i prawdziwe ostrzeżenia.

Źródło: Federal Emergency Management Agency

Alert FEMA z zeszłego miesiąca nie precyzował problemów w systemie ostrzegawczym, ale informował, że występują one w tych koderach/dekoderach EAS, które nie zostały zaktualizowane do najnowszych wersji oprogramowania. Agencja zaznaczyła, że luka jest powszechnie znana, a nawet została zademonstrowana przez Pyle’a na konferencji DEF CON 2022 w Las Vegas.

Jak powiedział sekretarz prasowy FEMA Jeremy Edwards, agencja współpracuje z FCC, aby pomóc „partnerom nadawczym w rozwiązaniu tego problemu”.

FCC „wcześniej ostrzegała podmioty lokalne transmitujące EAS o tej luce i zachęcała je do zabezpieczenia sprzętu poprzez instalowanie aktualnych poprawek zabezpieczeń i korzystanie z zapór sieciowych” – czytamy w komunikacie Komisji. „Biuro ponownie wzywa wszystkich partnerów EAS, niezależnie od marki i modelu posiadanego sprzętu EAS, do aktualizacji software oraz firmware urządzeń do najnowszych wersji zalecanych przez producenta i jak najszybszego zabezpieczenia sprzętu za odpowiednio skonfigurowaną zaporą sieciową”.

Agencja dodała, że każda organizacja, która nie odbiera lub nie przesyła wiadomości EAS podczas testów krajowych lub rzeczywistych sytuacji awaryjnych z powodu awarii sprzętu, naraża użytkowników powiadomień na duże ryzyko.

Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawy temat, pokazujący, że zagrożenie cybernetyczne może przyjść do nas z każdej strony – szczególnie tam, gdzie się tego nie spodziewamy. Na szczęście system ostrzegania RCB w Polsce jest dobrze kontrolowany i zabezpieczony centralnie – nie polega na lokalnych, przestarzałych urządzeniach, jak w USA.

Popularne

FIFA i Broken Access Control. Jak konto bez uprawnień uzyskało dostęp do systemów Mistrzostw Świata 2026

FIFA i Broken Access Control. Jak konto bez uprawnień uzyskało dostęp do systemów Mistrzostw Świata 2026

16 czerwca, czyli zaledwie pięć dni po rozpoczęciu Mistrzostw Świata 2026, badaczka cyberbezpieczeństwa działająca pod pseudonimem „BobDaHacker” opisała na swoim blogu lukę odkrytą w systemach FIFA. Według...
Ośmioletnia luka w Samsung KNOX. Miliony urządzeń Galaxy były narażone na ataki!

Ośmioletnia luka w Samsung KNOX. Miliony urządzeń Galaxy były narażone na ataki!

Badacze odkryli ośmioletnią lukę bezpieczeństwa, dotyczącą niemal wszystkich urządzeń Samsung od Galaxy S9 do S25. Została sklasyfikowana jako podatność o wysokim stopniu zagrożenia – CVSS 7.8. Luka...
Czego nie mówią nam producenci aplikacji na Smart TV? Ponad połowa z nich udostępnia Twój numer IP

Czego nie mówią nam producenci aplikacji na Smart TV? Ponad połowa z nich udostępnia Twój numer IP

Większość użytkowników zwraca uwagę na aplikacje instalowane w smartfonach czy komputerach, ale rzadko analizuje oprogramowanie działające na Smart TV. Tymczasem najnowsze badania firmy Spur Intelligence Labs po...
YouTube i Facebook używane przez cyberprzestępców do przechowywania złośliwego kodu i zarażania komputerów

YouTube i Facebook używane przez cyberprzestępców do przechowywania złośliwego kodu i zarażania komputerów

Dzisiaj powiemy trochę o roli popularnych portali, takich jak Facebook czy YouTube, w zaawansowanych kampaniach malware. Opiszemy ogólnie problem złośliwych treści i naiwności użytkowników korzystających z portal...
Jak uzyskać pełny dostęp do Windows? Tworzymy backdoor i uruchamiamy wiersz linii poleceń przed ekranem logowania na koncie SYSTEM

Jak uzyskać pełny dostęp do Windows? Tworzymy backdoor i uruchamiamy wiersz linii poleceń przed ekranem logowania na koncie SYSTEM

W dzisiejszym odcinku hakowania pokażemy stary i sprawdzony, choć nieco zmodyfikowany sposób na przejęcie pełnej kontroli w Windows i to jeszcze przed zalogowaniem się do systemu (na ekranie powitalnym). Za je...