Menu dostępności

Wykryto podatności w rządowym systemie alarmowania USA

Przewodnicząca Federalnej Komisji Komunikacji (ang. FCC) Jessica Rosenworcel zaproponowała kilka zmian w amerykańskim systemie alarmowym (ang. EAS), które mają na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa systemów ostrzegania po tym, jak w ubiegłym miesiącu wykryto luki w ich zabezpieczeniach.

Systemy ostrzegania, podobnie jak alerty RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) w Polsce, umożliwiają rządowi federalnemu lub prezydentowi wysyłanie obywatelom ostrzeżeń dotyczących szeregu problemów, w tym potencjalnych niebezpiecznych zdarzeń pogodowych czy zagrożeń terrorystycznych, a nawet informacji o zaginionych dzieciach.

W zeszłym miesiącu Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. FEMA) wydała ogólnokrajowe ostrzeżenie dla użytkowników EAS, informujące, że w zabezpieczeniach systemu powiadamiania wykryto pewne podatności. Luki te mogą pozwolić cyberprzestępcom na wysyłanie fałszywych alertów za pośrednictwem sieci telewizyjnych, radiowych czy kablowych.

Wyobraźmy sobie, jak szeroką i zaufaną kampanię phishingową można by przeprowadzić, mając dostęp do rządowego systemu powiadamiania kryzysowego. Samo oszustwo milionów ludzi skończyłoby się tragedią, nie mówiąc już o możliwości zasiania masowej paniki.

Odpowiedzialny za wykrycie błędów badacz bezpieczeństwa CYBIR.com Ken Pyle informuje, że jednym z głównych problemów jest fakt, iż FEMA tak naprawdę nie zarządza systemami alarmowania. Są one administrowane przez lokalne stacje, lokalne władze i podmioty stowarzyszone. Każde z nich może z odpowiednim dostępem uruchomić alert (teoretycznie nawet przypadkowo).

Warto tutaj dodać, że subskrypcja takich powiadomień w USA jest dobrowolna i nie działa automatycznie (jak na przykład w Polsce). Liczba osób otrzymujących powiadomienia EAS w Stanach jest z pewnością znacznie mniejsza niż adresatów polskiego RCB.

Niestety szczegółów podatności nie znamy i znać nie będziemy, ponieważ jest to tajemnica rządu USA. Wiemy natomiast, że system ten nie jest bezpieczny i może być w najbliższym czasie atakowany. Powiadomienie o tym fakcie dostali też wszyscy użytkownicy.

Rosenworcel przedstawiła w tym tygodniu propozycję, by od uczestników EAS wymagane było zgłaszanie naruszeń sprzętu EAS oraz by zarówno jego użytkownicy, jak i uczestnicy programu Wireless Emergency Alerts „corocznie poświadczali posiadanie planu zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa”. Nowe przepisy zobowiązywałyby ponadto uczestników do „zastosowania wystarczających środków bezpieczeństwa, aby zapewnić poufność, integralność i dostępność ich odpowiednich systemów ostrzegania”. Dostawcy usług bezprzewodowych byliby zobligowani do podjęcia kroków w celu zapewnienia, że na urządzeniach konsumenckich wyświetlane są tylko legalne i prawdziwe ostrzeżenia.

Źródło: Federal Emergency Management Agency

Alert FEMA z zeszłego miesiąca nie precyzował problemów w systemie ostrzegawczym, ale informował, że występują one w tych koderach/dekoderach EAS, które nie zostały zaktualizowane do najnowszych wersji oprogramowania. Agencja zaznaczyła, że luka jest powszechnie znana, a nawet została zademonstrowana przez Pyle’a na konferencji DEF CON 2022 w Las Vegas.

Jak powiedział sekretarz prasowy FEMA Jeremy Edwards, agencja współpracuje z FCC, aby pomóc „partnerom nadawczym w rozwiązaniu tego problemu”.

FCC „wcześniej ostrzegała podmioty lokalne transmitujące EAS o tej luce i zachęcała je do zabezpieczenia sprzętu poprzez instalowanie aktualnych poprawek zabezpieczeń i korzystanie z zapór sieciowych” – czytamy w komunikacie Komisji. „Biuro ponownie wzywa wszystkich partnerów EAS, niezależnie od marki i modelu posiadanego sprzętu EAS, do aktualizacji software oraz firmware urządzeń do najnowszych wersji zalecanych przez producenta i jak najszybszego zabezpieczenia sprzętu za odpowiednio skonfigurowaną zaporą sieciową”.

Agencja dodała, że każda organizacja, która nie odbiera lub nie przesyła wiadomości EAS podczas testów krajowych lub rzeczywistych sytuacji awaryjnych z powodu awarii sprzętu, naraża użytkowników powiadomień na duże ryzyko.

Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawy temat, pokazujący, że zagrożenie cybernetyczne może przyjść do nas z każdej strony – szczególnie tam, gdzie się tego nie spodziewamy. Na szczęście system ostrzegania RCB w Polsce jest dobrze kontrolowany i zabezpieczony centralnie – nie polega na lokalnych, przestarzałych urządzeniach, jak w USA.

Popularne

Co to jest Data Governance?

Co to jest Data Governance?

Data governance (zarządzanie danymi) to koncepcja zarządzania danymi, która ma zapewnić organizacji wysokiej jakości informacje w całym cyklu życia danych. Kluczowe obszary zarządzania danymi obejmuj...
Backup czy luka? Jak atak na kopie zapasowe SonicWall otworzył drzwi cyberprzestępcom

Backup czy luka? Jak atak na kopie zapasowe SonicWall otworzył drzwi cyberprzestępcom

Firma SonicWall, producent znanych zapór sieciowych (firewalli) oraz sprzętu do zapewniania bezpiecznego dostępu mobilnego (Secure Mobile Access), padła ostatnio ofiarą poważnego incydentu bezpieczeństwa. Tym ra...
Jak zhackować Web Server i jak się przed tym ochronić?

Jak zhackować Web Server i jak się przed tym ochronić?

Trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy Świat bez stron internetowych. Przez ostatnich 20 lat Internet dotknął praktycznie każdego aspektu naszego życia i jest krytyczną usługą, dzięki której realizujemy...
Włamanie i kradzież z portfela do kryptowalut „Ledger”

Włamanie i kradzież z portfela do kryptowalut „Ledger”

Producent najpopularniejszych portfeli sprzętowych do kryptowalut o nazwie Ledger padł ofiarą oszustwa i ataku na łańcuch dostaw. Wszystko za sprawą publikacji nowej wersji modułu npm „@ledgerhq/connect-kit”. Niedługo po...
Utworzenie „niewidzialnego użytkownika” w Windows

Utworzenie „niewidzialnego użytkownika” w Windows

W dzisiejszym, krótkim artykule pokażemy ciekawą i przydatną sztuczkę dla zespołów RedTeam - stworzenie „niewidzialnego użytkownika Windows”, który może posłużyć jako backdoor. Jest to też jedna z t...