Apple wprowadza nowe funkcje bezpieczeństwa i prywatności

Mówi się, że jedną z największych zalet Apple na tle konkurencji jest bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Jak widać, firma z Cupertino nie rezygnuje z tego trendu, ponieważ w ubiegłym tygodniu ogłosiła swoje kolejne innowacje w zakresie właśnie prywatności i bezpieczeństwa.

Mieszczą się w nich ważne aktualizacje prywatnego przeglądania Safari, zabezpieczenia komunikacji czy trybu blokady, a także ulepszenia prywatności aplikacji. Ponadto firma wprowadziła nowe funkcje, w tym Check In, NameDrop i Live Voicemail.

„Prywatność jest od początku wpisana w każdy nowy produkt i nowe funkcje Apple” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania. „Koncentrujemy się na tym, aby nasi użytkownicy mieli kontrolę, jeśli chodzi o ich dane, nadal zapewniając wiodące w branży funkcje prywatności i najlepsze bezpieczeństwo danych na świecie. Takie podejście jest widoczne w wielu funkcjach na naszych platformach, takich jak główne aktualizacje Safari Private Browsing, a także rozszerzenie trybu blokady”.

Główne funkcje prywatności i bezpieczeństwa:

1. Aktualizacje prywatnego przeglądania Safari

Safari wprowadziło przeglądanie prywatne jako pierwsza z przeglądarek na rynku. W tym roku duża aktualizacja zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed modułami śledzącymi podczas przeglądania sieci przez użytkowników oraz przed osobami, które mogą mieć dostęp do ich urządzenia. Zaawansowane zabezpieczenia przed śledzeniem i pobieraniem odcisków palców idą jeszcze dalej, aby uniemożliwić stronom internetowym korzystanie z najnowszych technik śledzenia lub identyfikacji urządzenia użytkownika. Prywatne przeglądanie jest teraz blokowane, gdy nie jest używane, dzięki czemu użytkownik może mieć otwarte karty nawet po odejściu od urządzenia bez obawy o nieautoryzowany dostęp.

Aktualizacje prywatnego przeglądania Safari
Źródło: apple.com

2. Zmiany dotyczące uprawnień dostępu do zdjęć

Nowy osadzony selektor zdjęć może pomóc użytkownikom udostępniać określone zdjęcia aplikacjom, zachowując jednocześnie prywatność reszty biblioteki. Gdy aplikacje proszą o dostęp do całej biblioteki zdjęć, użytkownik zobaczy więcej informacji o tym, co będzie udostępniać, a także okazjonalne przypomnienia o swoim wyborze.

Źródło: apple.com

3. Bezpieczeństwo komunikacji

Bezpieczeństwo komunikacji, mające na celu ostrzeganie dzieci przed otrzymywaniem lub wysyłaniem w wiadomościach zdjęć zawierających nagość, obejmuje teraz także treści wideo. Nowy interfejs API umożliwia programistom zintegrowanie funkcji Communication Safety bezpośrednio z ich aplikacjami. Ponadto funkcja ta pomoże zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas wysyłania i odbierania AirDrop, wiadomości wideo FaceTime oraz w czasie korzystania z aplikacji Telefon. Całe przetwarzanie obrazu i wideo w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji odbywa się na urządzeniu, co oznacza, że ani Apple, ani żadna strona trzecia nie uzyskają dostępu do treści. Takie ostrzeżenia zostaną włączone dla kont dzieci w ich abonamencie Chmury rodzinnej i mogą zostać wyłączone przez rodzica. Poniższy komunikat dobrze wyjaśnia tę funkcję.

strzeganie dzieci przed otrzymywaniem lub wysyłaniem w wiadomościach zdjęć zawierających nagość
Źródło: apple.com

4. Aktualizacje haseł i kluczy dostępu

W celu łatwiejszego i bezpieczniejszego udostępniania haseł i kluczy dostępu użytkownicy mogą teraz utworzyć grupę do udostępniania zestawu haseł, a każdy jej członek może dodawać i edytować hasła, aby zawsze były aktualne. Ponieważ udostępnianie odbywa się za pośrednictwem pęku kluczy iCloud, jest szyfrowane end-to-end. Ponadto jednorazowe kody weryfikacyjne otrzymane w aplikacji Mail będą teraz automatycznie uzupełniane w przeglądarce Safari, ułatwiając bezpieczne logowanie bez opuszczania przeglądarki.

Aktualizacje haseł i kluczy dostępu
Źródło: apple.com

5. Tryb blokady (Lockdown Mode)

Tryb blokady rozszerza się, aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę tym, którzy mogą stać się celem programów szpiegujących. Nowe zabezpieczenia obejmują lepsze ustawienia domyślne łączności bezprzewodowej, obsługę multimediów, ustawienia domyślne udostępniania multimediów, sandboxing i optymalizację bezpieczeństwa sieci. Włączenie trybu blokady dodatkowo wzmacnia obronę urządzenia i ściśle ogranicza niektóre funkcje, znacznie zmniejszając powierzchnię ataku dla tych, którzy potrzebują dodatkowej ochrony. Ponadto tryb blokady będzie obsługiwany w systemie watchOS. Jest to coś na kształt wbudowanego AV, który może blokować niektóre funkcje aplikacji czy stron internetowych.

Źródło: apple.com

Funkcji i ulepszeń dotyczących bezpieczeństwa i prywatności jest dużo więcej, a Apple zamierza wprowadzić je wszystkie w dużej aktualizacji na początku jesieni.

Więcej szczegółów można poznać, czytając oficjalny komunikat producenta.

Podziel się z innymi tym artykułem!