Co się dzieje u twórcy ChatGPT

Niedawno pisaliśmy o DDoS-ach na ChatGPT. Dzisiaj napiszemy o tym, co dzieje się w OpenAI, a dzieje się sporo. Firma właśnie ogłosiła, że zwalnia dyrektora generalnego – Sama Altmana, twarz boomu na sztuczną inteligencję. Powodem jest podobno jego brak szczerości w stosunku do firmy.

„Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI” – stwierdziła w oświadczeniu firma zajmująca się sztuczną inteligencją.

W ciągu ostatniego roku Altman jako twórca światowego sukcesu ChatGPT stał się rozchwytywanym głosem Doliny Krzemowej. Często wypowiadał się na temat możliwości i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jego nagłe i w gruncie rzeczy niewyjaśnione odejście wywołało liczne spekulacje dotyczące przyszłości branży.

Mira Murati, dyrektor ds. technologii OpenAI, obejmie stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego ze skutkiem natychmiastowym. Firma poinformowała też, że rozpoczęto aktywne szukanie następcy.

W ogłoszeniu podano również, że inny współzałożyciel i dyrektor naczelny OpenAI, Greg Brockman, prezes zarządu, ustąpi ze stanowiska, ale pozostanie w firmie. Później na serwisie X Brockman opublikował jednak wiadomość, jaką wysłał do pracowników OpenAI. Napisał: „W oparciu o dzisiejsze wiadomości odchodzę”.

W innym poście na X z piątkowego wieczoru Brockman poinformował, że Altman został poproszony o dołączenie do spotkania wideo w piątek w południe z członkami zarządu firmy (z wyjątkiem samego Brockmana). Podczas zebrania współzałożyciel OpenAI i główny naukowiec Ilya Sutskever poinformował Altmana, że zostaje zwolniony.

„Sam i ja jesteśmy zszokowani i zasmuceni tym, co dzisiaj zrobił zarząd” – skomentował Brockman, dodając, że niedługo później w osobnej rozmowie telefonicznej z Suckeverem został poinformowany o usunięciu z zarządu.

OpenAI odmówiło SecurityWeek odpowiedzi na pytania dotyczące rzekomego braku szczerości Altmana. W oświadczeniu stwierdzono, że jego zachowanie utrudniało zarządowi wykonywanie obowiązków.

Altman opublikował w piątek na X: „Uwielbiałem czas spędzony w OpenAI. To było rozwijające dla mnie osobiście i, mam nadzieję, że trochę dla świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Niedługo poinformuje o dalszych planach”.

Altman pomógł założyć OpenAI jako laboratorium badawcze non-profit w 2015 r. Jednak to eksplozja popularności ChatGPT, który pojawił się w świadomości publicznej, pozwoliła Altmanowi stanąć w świetle reflektorów jako twarzy generatywnej sztucznej inteligencji – technologii, która może tworzyć nowatorskie obrazy, fragmenty tekstu i inne media. Podczas tegorocznej światowej trasy był otoczony przez tłum uwielbiających go fanów. Spotkał się też z wieloma głowami państw, aby omówić potencjał sztucznej inteligencji i zagrożenia z nią związane. W czwartek na dzień przed zwolnieniem wziął udział w szczycie dyrektorów generalnych podczas konferencji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco.

Przewidział, że sztuczna inteligencja okaże się „największym krokiem naprzód ze wszystkich wielkich rewolucji technologicznych, jakie mieliśmy do tej pory”. Przyznawał również, że bariery ochronne są potrzebne, zwracając uwagę na egzystencjalne zagrożenia, jakie może stwarzać przyszła sztuczna inteligencja. Pisaliśmy o tym w jednej z naszych pierwszych kampanii tutaj.

Niektórzy informatycy skrytykowali skupianie się na odległych zagrożeniach jako odwracanie uwagi od rzeczywistych ograniczeń i szkód związanych z obecnymi produktami AI. Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych wszczęła dochodzenie w celu ustalenia, czy OpenAI naruszyła przepisy dotyczące ochrony konsumentów, kradnąc dane publiczne i publikując fałszywe informacje za pośrednictwem swojego chatbota.

Zarząd OpenAI składa się z głównego naukowca – Ilyi Sutskevera, oraz trzech osób niebędących pracownikami: dyrektora generalnego Quora Adama D’Angelo, przedsiębiorcy technologicznego Tashy McCauley i Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.

Microsoft, który zainwestował miliardy dolarów w OpenAI i pomógł zapewnić moc obliczeniową do obsługi systemów sztucznej inteligencji przekazał, że opisywane powyżej wydarzenia nie wpłyną na postrzeganie firmy.

„Mamy długoterminową współpracę z OpenAI, a Microsoft pozostaje wierny Mirze i jej zespołowi, gdy zapewniamy naszym klientom nową erę sztucznej inteligencji” – czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Altman ma obecnie 38 lat. Nie był przeszkolony na inżyniera sztucznej inteligencji, ale jest postrzegany jako cudowne dziecko Doliny Krzemowej od wczesnych lat dwudziestych. W 2014 roku został zatrudniony do kierowania inkubatorem startupów YCombinator.

OpenAI powstało przy wsparciu finansowym dyrektora generalnego Tesli Elona Muska i innych osób. Deklarowanym celem działania firmy był „rozwój inteligencji cyfrowej w sposób, który najprawdopodobniej przyniesie korzyści całej ludzkości, bez ograniczeń konieczności generowania zwrotu finansowego”.

Zmieniło się to w 2018 roku, kiedy została założona nastawiona na zysk firma Open AI LP i przeniósł się do niej prawie cały personel. Nastąpiło to niedługo po wypuszczeniu pierwszej generacji modelu dużego języka GPT. Mniej więcej w tym samym czasie Musk, który wraz z Altmanem współprzewodniczył jej zarządowi, złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie, co według OpenAI wyeliminuje „potencjalny przyszły konflikt dla Elona” w związku z pracami Tesli nad budową systemów autonomicznych.

Chociaż zarząd OpenAI zachował strukturę zarządzania organizacją non-profit, nadzorowany przez niego startup w coraz większym stopniu stara się wykorzystać swoją technologię, dostosowując swojego popularnego chatbota do klientów biznesowych.

W zeszłym tygodniu na swojej pierwszej konferencji programistów Altman był głównym mówcą, który przedstawił wizję przyszłości agentów AI, którzy mogliby pomóc ludziom w wykonywaniu różnorodnych zadań. Kilka dni później ogłosił, że firma będzie musiała wstrzymać nowe subskrypcje swojej wersji premium ChatGPT, ponieważ zainteresowanie przerosło oczekiwania.

Analityk firmy Forrester Rowan Curran spekuluje, że, „choć nagłe”, odejście Altmana prawdopodobnie nie odzwierciedlało głębszych problemów biznesowych. „Wydaje się, że jest to przypadek przejścia na stanowisko kierownicze, które dotyczyło problemów z daną osobą, a nie z podstawową technologią lub biznesem” – powiedział Curran.

Altman ma kilka możliwości. Nawet prowadząc OpenAI, postawił duże pieniądze na kilka innych ambitnych projektów.

Należą do nich Helion Energy, zajmująca się rozwojem reaktorów termojądrowych, które mogłyby wytwarzać ogromne ilości energii z wodoru zawartego w wodzie morskiej, oraz Retro Biosciences, którego celem jest wydłużenie ludzkiego życia o 10 lat dzięki biotechnologii. Altman był także współzałożycielem Worldcoin, projektu biometrycznego i kryptowalutowego, który skanuje ludzkie gałki oczne w celu stworzenia rozległej tożsamości cyfrowej i sieci finansowej.

Podziel się z innymi tym artykułem!